Táňa Fischerová

Táňa Fischerová

motto: „Kdo nemá úctu ke stáří, nemá úctu ani k životu, ani sám k sobě.“

Táňa Fischerová, herečka

Táňa Fischerová (1947) je herečka a politička. Po dvou letech studia na brněnské JAMU nastoupila do pražského Činoherního klubu, odkud musela v roce 1973 odejít. Hostovala v různých divadlech, kde spolupracovala zejména s Janem Kačerem a Evaldem Schormem. Točila filmy s Antonínem Mášou, Jaromilem Jirešem, Miloslavem Lutherem a Karlem Kachyňou. V současnosti spolupracuje na různých pořadech, se skladatelem Danielem Dobiášem, s Alfredem Strejčkem a dalšími vystupuje na zájezdech.

 V červnu 2002 byla na kandidátce US-DEU jako nezávislá zvolena do čtyřletého funkčního období jako poslankyně do Parlamentu ČR. Mandát skončil v červnu 2006. V roce 2013 byla kandidátkou na funkci prezidenta.

Vedle umělecké činnosti se věnuje práci v nadacích a občanských sdruženích. Působí jako členka správní rady Nadace Vize 97, čestná předsedkyně občanského sdružení Remedium (pro duševní zdraví), prezidentka ITI (České centrum Mezinárodního divadelního institutu), členka Amnesty International, patronka Domu Šance a předsedkyně Českého helsinského výboru.